Koszaliński Rower Miejski 2023: nowi użytkownicy, nowe perspektywy

04.01.2024

Szósty sezon Koszalińskiego Roweru Miejskiego dobiegł końca, odnotowując stabilne wyniki liczby wypożyczeń i przyciągając niemal 2000 nowych użytkowników.  System utrzymał swoją pozycję jako ważny element mikromobilności w mieście, a liczba nowych użytkowników oraz planowane inicjatywy na przyszłość pozostawiają obiecującą perspektywę dla kolejnych lat.

 

Liczba wypożyczeń w 2023 wyniosła ponad 38 tys. co stanowi wzrost o ponad 10 proc. w porównaniu z postpandemicznym rokiem 2021 r. Ponadto w ciągu ostatniego roku system zyskał 1917 nowych użytkowników, co jednoznacznie świadczy o trwałym zainteresowaniu mieszkańców oraz turystów rowerem miejskim. Stacje, takie jak Traugutta (4607 wypożyczeń), Ratusz (4401 wypożyczeń) i Budowlanka (3779 wypożyczeń), pozostają zaś ulubionymi punktami wypożyczeń. Użytkownicy przejechali zaś w sumie ponad 118 tys. km ze średnią prędkością 10,77 km/h. Łączny czas przejazdów to przeszło 18 tys. godzin, co w przeliczeniu dałoby 762 dni.

 

Choć tegoroczne wyniki są niższe do zeszłorocznych jest to jednocześnie wyznacznik sukcesu systemu i naturalna konsekwencja dojrzałości rozwiązania. W ostatnich latach Koszaliński Rower Miejski odegrał bowiem kluczową rolę w popularyzacji kultury rowerowej wśród mieszkańców Koszalina. W efekcie wielu z nich zdecydowało się na zakup własnych jednośladów, co naturalnie wpłynęło na częstotliwość korzystania z miejskich rowerów – komentuje Marcin Sałański, rzecznik prasowy Nextbike Polska. W perspektywie jubileuszu 10-lecia wprowadzenia polityki rowerowej na Pomorzu Zachodnim w 2024 roku, Koszaliński Rower Miejski ma do odegrania kluczową rolę w promocji „Rowerowego Roku na Pomorzu Zachodnim”, a tym samym ma poważną perspektywę do osiągnięcia nowych rekordów – dodaje.

 

W ciągu dziewięciu miesięcy, od marca do listopada 2023 roku, mieszkańcy miasta mieli do dyspozycji 170 rowerów, w tym 15 wyposażonych w foteliki dziecięce, rozlokowanych na 20 stacjach w różnych częściach Koszalina.

 

Więcej informacji:

 

Marcin Sałański – Head of Communications / Rzecznik prasowy Nextbike

[email protected]; tel.: +48 661 521 423

 

Cezary Dudek – Head of Marketing

[email protected], tel.: +48 601 636 413

 

 

***

Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i prowadzeniu samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 r. Oferuje kompleksowe rozwiązania uzupełnienia tradycyjnych środków komunikacji publicznej na pierwszych i ostatnich kilometrach podróży. Nextbike Polska współpracuje z samorządami i partnerami biznesowymi tworząc i rozbudowując największe i najpopularniejsze systemy rowerowe w Polsce. Do rowerów Nextbike w kilkudziesięciu miastach w Polsce dostęp ma już ponad 8 milionów osób. Rowery Nextbike można wypożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pierwszy system spółka uruchomiła we Wrocławiu. Nextbike obsługuje blisko 40 systemów w całym kraju. Nextbike Polska SA od sierpnia 2017 roku jest spółką notowaną na rynku NewConnect na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).