Wkrótce rusza Koszaliński Rower Miejski

21.02.2019

Już tylko kilka dni dzieli nas od nowego sezonu Koszalińskiego Roweru Miejskiego. System zostanie uruchomiony tak, by już 1 marca koszalinianie mogli przesiąść się na rowery. Tegoroczny sezon Koszalińskiego Roweru Miejskiego potrwa od początku marca do końca listopada. Przez 275 dni będzie można korzystać z 100 rowerów dostępnych na 10 stacjach wypożyczeń. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Serwis zimowy rowerów został już zakończony i trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia II sezonu funkcjonowania Koszalińskiego Roweru Miejskiego.

Przypomnijmy, że Koszaliński Rower miejski jest realizowany w ramach projektu „ Inwestycje w zintegrowaną infrastrukturę związaną z transportem niskoemisyjnym na terenie Koszalina” i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020.

Koszaliński Rower Miejski to alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po naszym mieście. Jest dobrym ekologicznym uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Koszalinie.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński: – Mieszkańcy Koszalina bardzo  chętnie korzystali z jednośladów miejskich. Rower miejski to doskonałe narzędzie edukacji ekologicznej, wytworzenia pewnej mody na zdrowy styl życia, aktywność, witalność. To sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Te aspekty przyświecały mi od samego początku działań na rzecz realizacji tego pomysłu, który został bardzo dobrze przyjęty przez koszalinian i turystów.

Umowa z wyłonioną w przetargu firmą Nextbike została zawarta na świadczenie kompleksowej usługi umożliwiającej wypożyczenie roweru w  jednej z dziesięciu stacji. Rower miejski służy  promocji zachowań energooszczędnych. Firma Nextbike  świadczy usługę  obejmującą zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację rowerów, pobieranie opłat za korzystanie z roweru miejskiego oraz utrzymanie i obsługę wszystkich urządzeń związanych z funkcjonowaniem KRM w czasie trwającej trzy lata umowy. Urząd Miejski  nadzoruje  prace  pod kątem ich zgodności z zapisami umowy, dba, aby rower miejski był wykonany starannie, estetycznie i był bezpieczny dla jego użytkowników.

Z roweru miejskiego  może skorzystać każdy  użytkownik, który ukończył 13.rok życia. Pamiętajmy jednak, że osoby poniżej osiemnastego roku życia muszą posiadać zgodę rodziców. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej www.koszalinskirowermiejski.pl,  przez terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię. Należy również wnieść 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować te osoby, które posiadają już konto Nextbike założone w innym mieście, bowiem mogą z niego korzystać również w Koszalinie. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 1 zł, za każdą następną godzinę po 2 złote. Maksymalny czas jednego wypożyczenia to 12 godzin. Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczenia / swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike (aplikacja mobilna Nextbike dostępna jest nieodpłatnie na urządzenia mobilne działające w oparciu o systemy operacyjne Android   i IOS). Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR.