Zakończenie sezonu Koszalińskiego Roweru Miejskiego 2020

04.12.2020

Blisko 15 tysięcy zarejestrowanych użytkowników łącznie przez ostatnie lata wynajęło koszalińskie jednoślady ponad 158 tysięcy razy. Zakończyliśmy trzeci sezon Koszalińskiego Roweru Miejskiego – czas na podsumowanie.

System rowerów miejskich obsługiwany przez firmę Nextbike Polska, największego dostawcę i operatora sieci wypożyczalni w kraju, gości w Koszalinie już od kwietnia 2018 roku. Wypożyczalnie KRM to aż 100 jednośladów dostępnych przy 10 stacjach, które łącznie w ciągu ostatnich lat przejechały ponad 300 tysięcy kilometrów, czyli 3 tysiące kilometrów każdy!

Zwiększające się zainteresowanie rowerami miejskimi wynikające z licznych ograniczeń m.in. w transporcie miejskim powoduje, że chętnych na rowery wciąż przybywa. W samym 2020 roku użytkownicy KRM łącznie wynajmowali jednoślady przez 15329 godzin i 40 minut – to tak jakby wynająć jeden rower na rok i 9 miesięcy. Sumując wszystkie wypożyczenia to czas 82252 godzin, czyli prawie 9,5 roku!

Najczęściej odwiedzane stacje w Koszalinie to Budowlanka i Dworzec, skąd wynajęto rowery ponad 5,8 tys. razy. Warto zaznaczyć również, że średni czas wynajmu w tym roku to ponad 40 minut, gdzie średnia przez cały okres trwania kontraktu to nieco ponad 31 minut. Jest to zauważalny trend we wszystkich miastach, w których funkcjonują rowery miejskie. Wydłużenie czasu jest oznaką, że mieszkańcy w czasach pandemii korzystają z jednośladów jako głównego środka transportu miejskiego, a nie tylko jego uzupełnienia.

Łącznie Koszaliński Rower Miejski liczy już sobie blisko 15 tysięcy użytkowników, tylko w tym roku dołączyło do niego prawie 1700 osób. Warto zaznaczyć jednak, że w czołówce mamy trzech użytkowników, którzy wynajęli rowery 720 razy, a rekordzista zrobił to 246 razy w ciągu tego roku!

Najpopularniejsze stacje w tym sezonie to:

Ratusz – 3666
Budowlanka – 3162
Dworzec – 2647
Politechnika – 2572

Najczęściej pokonywane trasy tego roku to:

Targowisko do Gnieźnieńska
Politechnika do Budowlanka
Gnieźnieńska do Targowisko
Zielona do Ratusz
Budowlanka do Ratusz

Przed spółką Nextbike Polska czas intensywnej przerwy zimowej, podczas której rowery przechodzą pełną kontrolę serwisową. Jest to również czas, kiedy mieszkańcy mogą zgłaszać zagubione rowery, które nie zostały przewiezione do magazynu Nextbike. W tym celu już niebawem rozpocznie się tegoroczna akcja #ZgłośRower, a już teraz można informować o takich pojazdach dzwoniąc na numer +22 244 13 13 lub wysyłając wiadomość, np. poprzez media społecznościowe Nextbike Polska.

Zakończenie tego sezonu rowerowego to również koniec, trwającego ostatnie 3 lata, kontraktu między UM Koszalin, a operatorem Nextbike Polska.

Dziękujemy,
Zespół Nextbike Polska!